O czym świadczą takie dolegliwości u 19-latki?

Od kilku dni mam obrzydliwy smak w buzi, taki może slodko-kwasny? Którego nie mogę się pozbyć myciem zębów ani niczym innym. Również od tych kilku dni pojawiają mi się na ciele, głównie na kończynach, podskórne guzki. Są twarde i czasem bardzo swędzą, ale nie zmieniają kolory skóry. Co to może być?
KOBIETA, 19 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Na podstawie samego opisu dolegliwości nie można stwierdzić, jakie jest ich źródło. W tym przypadku powinna Pani skonsultować się z lekarzem. W pierwszej kolejności najlepiej udać się do lekarza medycyny rodzinnej lub internisty. Warto zrobić podstawowe badania, w tym morfologię, aby poznać ogólny stan Pani zdrowia.

Odczuwanie dziwnego posmaku w ustach może mieć różne podłoże. Najczęściej ma związek ze stosowaną dietą. Taki objaw może towarzyszyć też różnym chorobom, np. cukrzycy czy schorzeń układu pokarmowego. Jeżeli lekarz wykluczy takie podłoże, warto udać się także na konsultację do stomatologa. Niekiedy posmak w ustach może wynikać np. z chorób przyzębia. Po dokładnym przeglądzie stomatologicznym specjalista będzie mógł określić czy i konieczne jest wdrożenie jakiegoś leczenia. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl, w którym znajdzie Pani więcej szczegółowych informacji na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/posmak-w-ustach-moze-byc-objawem-chorob-sprawdz-objawy

W pytaniu wspomina Pani również o podskórnych guzkach. Proszę również zgłosić ten objaw swojemu lekarzowi, który w razie potrzeby skieruje Panią dodatkowo do dermatologa. Po dokładnym obejrzeniu tych zmian i ewentualnej dodatkowej diagnostyce lekarz ustali źródło problemu i zaproponuje Pani odpowiednie metody leczenia.

Warto także sprawdzić, jak na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/slodki-posmak-w-ustach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/slodki-posmak-w-ustach-po-przebudzeniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.