Co może być przyczyną takiego odbijania się pokarmu?

Witam chciałam zapytać co może być przyczyną odbijania się jedzenia cofania kwasu do gardła i uczucia jak bym miała zwymiotować
KOBIETA, 34 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.

Opisane przez Panią objawy wymagają wizyty u lekarza. Z tym problemem powinna zgłosić się Pani do gastrologa. Być może zleci on pani szczegółowe badania układu pokarmowego, w tym gastroskopię, aby mieć szerszy obraz Pani stanu zdrowia.

Takie dolegliwości, jak odbijanie, cofanie się treści pokarmowej czy nudności mogą mieć różnorakie podłoże. Często oznaczają one refluks żołądkowo-przełykowy.

W jego przebiegu może pojawić się także uczucie pieczenia, jak również nieprzyjemny posmak w ustach. Jego przyczyny mogą być różne. Czasami jest on wynikiem stosowania nieodpowiedniej diety obfitującej w dużo cukru, tłustych potraw itp. W takim wypadku warto najpierw samemu spróbować zmienić nawyki żywieniowe. W przygotowaniu planu żywienia, który będzie dopasowany do Pani stylu życia i potrzeb, może pomóc Pani również doświadczony dietetyk. Jeżeli będzie taka potrzeba, specjalista może zlecić też przyjmowanie odpowiednich leków. Refluks może towarzyszyć również innym chorobom układu pokarmowego np. przepuklinie rozworu przełykowego, ale nie tylko. Więcej o tej chorobie można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Jeżeli lekarz wykluczy te schorzenia, należy rozszerzyć diagnostykę o innych specjalistów. Czasami nudności i odbijanie mogą być również pierwszym objawem ciąży.

Warto też sprawdzić jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-dziwny-posmak-w-ustach-i-odbijanie https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/cofanie-sie-jedzenia-i-bol-zoladka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.