Czy to normalne przy diecie?

Dobry wieczór, Od prawie 2 miesięcy jestem na diecie redukcyjnej. Od kilku dni mam w ustach nieustanny słodki smak, który szczerze mnie martwi, ponieważ wcześniej nie zdarzały mi się takie dolegliwości. I teraz pytanie: Czy to coś złego, czy to normalne przy diecie? Kiedy to minie? Dieta, którą stosuję jest dla mnie odpowiednia i nie mam żadnych schorzeń na niej.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Częste odczucie słodkiego posmaku w ustach, jeśli nie jest konsekwencją niedawnego spożycia produktów z cukrem, powinien być dla nas alarmującym sygnałem.

Podejrzewa Pani, że może mieć to związek z przejściem na dietę, jednak bez konsultacji z lekarzem oraz wykonaniem badań, trudno ocenić, czy faktycznie możemy połączyć ten objaw ze zmianą odżywiania.

Odczuwanie słodkiego posmaku w ustach może świadczyć o schorzeniach układu pokarmowego, jak np. o refluksie żołądkowo-przełykowym – wtedy może współwystępować zgaga, palenie w przełyku oraz klatce piersiowej, a wspomniane dolegliwości szczególnie dokuczają rano oraz po zjedzeniu posiłku.

Innymi przyczynami wystąpienia wspomnianego przez Panią objawu może być cukrzyca, zapalenie jamy ustnej, próchnica, choroby przyzębia, ale też zaburzenia neurologiczne.

Przez to, że utrzymujący się słodki posmak w ustach może mieć tak wiele przyczyn, zachęcamy do kontaktu z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby zleci najważniejsze badania.

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z artykułem :

https://portal.abczdrowie.pl/posmak-w-ustach-moze-byc-objawem-chorob-sprawdz-objawy

A także wcześniej zadanymi pytaniami o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/slodki-posmak-w-ustach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-dziwnego-posmaku-w-ustach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-posmak-w-ustach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.