Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 1 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego dziecko tak często sika?

Dzień dobry już jakiś czas widuje że moja 17letnia córka bardzo często chodzi siku. Jest często zmeczona, senna. Ma nadwagę a w rodzinie występowała cukrzyca. Skarży się też na kwaskowaty smak w ustach i zapach. Jak już dorwie wodę to wypije za jednym razem pół butelki 1,5 litrowej. Mówi też, że czuje suchość w ustach jednak nie chce pić tyle wody żeby nie chodzić jeszcze częściej do toalety. Zmierzyła jej ostatnio cukier po posiłku i odczekaniu 2.3 h miała 56 natomiast później zjadła ponad pół opakowania rafaello I cukier wynosił na wieczór 83. Czy przy takich objawach można to byc powiązane z cukrami.
KOBIETA, 47 LAT 5 miesięcy temu

Najważniejszy element samokontroli w cukrzycy

Samokontrola, tak jak zmiana diety czy regularna aktywność fizyczna stanowi nieodłączny element leczenia cukrzyca. Obejrzyj film i dowiedz się, jak się kontrolować w tej chorobie.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

u osób z cukrzycą lub podejrzeniem tej choroby stężenie cukru na czczo wynosi więcej niż 90-130 mg/dl, a po posiłku – 140 mg, a niekiedy i więcej. Więcej szczegółów w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hiperglikemia. Zatem u Pani córki trudno domniemywać problem z cukrem, choć warto powtórzyć badania w laboratorium i wykonać np. krzywą cukrową, by mieć pewność. Nadmierne pragnienie jest pierwszym sygnałem, który może wskazywać na cukrzycę.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-cukrzycy.

Zdecydowanie jednak dolegliwości, o których Pani pisze wymagają niezwłocznej kontroli u pediatry i wszczęcia diagnostyki, która pomoże w ustaleniu przyczyny złego samopoczucia córki. Kwaśny posmak w ustach może wskazywać albo na dolegliwości ze strony układu trawiennego – mam na myśli górny odcinek układu pokarmowego (żołądek lub dwunastnica). Natomiast słono-kwaśny posmak może wskazywać na nieprawidłowości funkcjonowania nerek. Być może odpowiedzi ekspertów na podobne pytania okażą się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kwasny-smak-w-ustach-po-spozyciu-kawy-i-slodyczy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kwasny-smak-w-ustach.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że kwaśny posmak w ustach niekiedy wskazuje także na tzw. kwasicę ketonową. Przy łagodnej cukrzycowej kwasicy charakterystycznymi objawami jest zmęczenie, zapach acetonu z ust, nudności, czasem przyspieszony oddech. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-kwasica-ketonowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy