Co oznaczają te nudności i gula w przełyku?

Witam, od pewnego czasu borykam się z pewnymi objawami. Często zaraz po przebudzeniu odczuwam dziwny dyskomfort w przełyku (gula) oraz mam nudności. Objawy ustępują po około 1-2 godz, nie mogę w tym czasie nic zjeść oraz raczej pić ponieważ nudności się nasilają i odbija mi się spożytym posiłkiem. Objawy nie występują codziennie czasem nie mam ich np miesiąc po czym występują dwa tygodnie z rzędu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane przez Panią dolegliwości mogą mieć bardzo wiele przyczyn. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza medycyny rodzinnej lub internisty. Możliwe, że konieczna będzie konsultacja specjalistyczna u gastrologa, aby wykluczyć, czy przyczyny tych objawów nie mają związku z problemami z układem pokarmowym.

Czasami nudności mogą sygnalizować pojawienie się infekcji pokarmowej o charakterze wirusowym lub bakteryjnym. Warto również zdiagnozować się pod kątem występowania refluksu żołądkowo-przełykowego. Poza nudnościami w jego przebiegu mogą pojawić się również takie dolegliwości, jak np. ból brzucha oraz zgaga. Mdłości mogą również świadczyć o zatruciu pokarmowym. Często towarzyszą mu także wymioty oraz silna biegunka. Jeżeli zlecone przez lekarza badania wykluczą choroby na tle gastrologicznym warto poszukać innych przyczyn.

Niekiedy takie uczucie może mieć podłoże psychiczne i być objawem nerwicy. Proszę zastanowić się, czy ostatni czas nie jest dla Pani źródłem większego stresu i napięcia. W takiej sytuacji pomocny może okazać się kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą. Podobne objawy mogą pojawić się w przypadku ciąży, dlatego dla pewności warto jeszcze wykonać domowy test ciążowy lub badanie Beta hCG.

Więcej na ten temat może przeczytać Pani w artykule opublikowanym na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-przyczyny-mdlosci-i-wymiotow

Warto również sprawdzić odpowiedzi ekspertów portalu abcZdrowie.pl na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-moga-byc-spowodowane-u-mnie-nudnosci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-guli-w-gardle-a-nerwica

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-ciala-obcego-w-gardle-powodujacego-mdlosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.