Dlaczego jest mi ciągle niedobrze?

Witam! Od jakichś kilku tygodni ciagle mi niedobrze. Nie wymiotowałam jednak ani razu. Najczęściej miewam to uczucie po przebudzeniu się rano, po jakiejś drzemce, przed jedzeniem i w środku nocy. Często twz mam ,,gulę w przełyku” mianowicie, czuje ze coś mi tam stoi. Do tego dochodzi brak apetytu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Za pojawienie się nudności może odpowiadać wiele różnych czynników związanych zarówno z aktualnym stanem zdrowia, jak też stosowaną dietą itp. Diagnostykę problemu najlepiej rozpocząć od konsultacji z internistą lub lekarzem rodzinnym, który po zrobieniu podstawowych badań, będzie mógł w razie potrzeby skierować Panią m.in. do specjalisty gastroenterologii.

Nudności mogą pojawić się z wielu różnych przyczyn. Najczęściej można je zaobserwować w przebiegu różnych schorzeń układu pokarmowego. W przypadku, gdy są one objawem silnego zatrucia oprócz nich mogą pojawić się wymioty oraz biegunka. Zdarza się również, że nudności mają związek z nietolerancją określonych składników pokarmowych. Proszę zatem zwrócić większą uwagę na swój sposób odżywiania i zweryfikować, czy te objawy nie uaktywniają się m.in. właśnie pod wpływem konkretnych produktów spożywczych. Jeżeli po ich spożywaniu zauważy Pani nasilenie dolegliwości, być może konieczna będzie modyfikacja diety i ich eliminacja z codziennego menu.W przypadku kobiet często pojawiają się również na początkowych etapach ciąży. Jeżeli ma Pani takie podejrzenia, to warto jeszcze dla pewności wykonać test ciążowy. U Pani dochodzi jeszcze kwestia braku apetytu. Nudności oraz mniejsze odczuwanie głodu występują czasami również pod wpływem długotrwałego stresu.

Być może przydatny okaże się dla Pani artykuł na temat tego problemu dostępny na portalu abczdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/nudnosci-i-wymioty

Warto także sprawdzić, co na pytania dotyczące podobnej tematyki sądzą eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-moze-byc-przyczyna-porannych-nudnosci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-ciagle-jest-mi-niedobrze

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/znaczny-brak-apetytu-i-chec-wymiotow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.