Z czego biorą się moje nudności?

Dzień dobry, Już długi czas zmagam się z natrętnymi nudnościami lecz teraz jest to już monotonne. Nudności bez żadnej przyczyny mogą mnie złapać w ciągu dnia, wrażenie,ze zaraz zwymiotuje doprowadza mnie do paniki,całe ręce mi się pocą,bo strasznie się tego obawiam. Głównie są to nudności bez wymiotów raz po zjedzeniu parówki minęły 3 godziny i zwymiotowalam od tamtej pory ich nie jem. Jem normalnie,ale jak pojawiają się nudności to apetytu mi brak. Czasami potrafi mi się odbić tak,ze to co zjadłam nagle czuje w przełyku. Nudności czasami także doskwierają mi przed spaniem, gdy tylko się położę. Poza tym odczuwam bulgotanie i skurcze w jelitach,wzdęcia tez są, przed spaniem tez zdarza się parcie na pęcherz Miałam robione badania na mocz i krew Wszystko jest w porządku Jak mam zaradzić tym okropnym dolegliwością? Czy może być to związane z nerwica? Jestem dość nerwowa i mam za sobą traumatyczne przeżycia

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyczyn nudności może być bardzo wiele, dlatego jeżeli będę utrzymywać się przez dłuższy czas konieczny jest ponowny kontakt z lekarzem.

Wspomina Pani, że morfologia oraz badania moczu nie wykazały żadnych nieprawidłowości, dlatego warto byłoby poszerzyć diagnostykę. W pierwszej kolejności zalecamy wizytę u specjalisty gastrologii, aby sprawdzić, czy tego typu objawy nie mają związku z jakimiś schorzeniami układu pokarmowego – np. zatruciem albo chorobami żołądka lub jelit. Pomocne w diagnozowaniu problemu mogą okazać się takie badania jak gastroskopia lub kolonoskopia, które umożliwiają szybką ocenę stanu zdrowia pacjenta. W przypadku, gdy ich wyniki nie będą dawały podstaw do obaw należałoby poszukać innych przyczyn tych dolegliwości.

Czasami nudności mogą mieć podłoże psychogenne i pojawić się w przebiegu nerwicy lub pod wpływem długotrwałego stresu - w takim przypadku wskazana byłaby konsultacja psychologiczna, aby ustalić źródło problemów na tle emocjonalnym. Warto również przebadać się pod katem nietolerancji pokarmowej. Być może Pani organizm źle reaguje na określone produkty. Nudności mogą pojawić się również na wczesnym etapie ciąży, w przypadku jej podejrzenia warto wykonać test ciążowy.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-przyczyny-mdlosci-i-wymiotow

Warto również sprawdzić, co na pytania o zbliżonej tematyce sądzą eksperci portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-codziennie-mam-nudnosci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nudnosci-po-kazdym-posilku-oslabienie-i-bol-glowy-u-19-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekly-bol-z-prawej-strony-brzucha-i-nudnosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.