Co może powodować moje nudności?

Dzień dobry. Od ponad dwóch tygodni mam bardzo duże mdłości, które towarzyszą mi przez cały dzień. Nie mam apetytu, a gdy zaczynam jeść robi mi się jeszcze bardziej "niedobrze", przez co prawie nic nie jem. Innych objawów brak (wymiotów, bólu brzucha, biegunki itp.) Mam 24lata, nie jestem w ciąży, nie zażywam żadnych leków, nie mam chorób przewlekłych. Badanie krwi, moczu i USG jamy brzusznej w normie. Co może być przyczyną nudności i gdzie szukać pomocy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nudności, czy też mdłości, najczęściej towarzyszą schorzeniom układu pokarmowego: zarówno zatruciom, zapaleniu wyrostka robaczkowego czy wrzodom żołądka lub dwunastnicy.

Ponieważ nie ma Pani żadnych objawów ze strony układu trawiennego, to prawdopodobnie można je wykluczyć. Również choroby układu sercowo-naczyniowego objawiają się mdłościami i zwiastują wtedy udar niedokrwienny mózgu, ale też zawał serca lub chorobę niedokrwienną serca. Jeżeli więc ma Pani uzasadnione obawy, to warto skonsultować się z kardiologiem.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/co-jest-przyczyna-mdlosci-u-nastolatkow.

Z uwagi na Pani młody wiek oraz dobry stan zdrowia choroby tego typu są mniej prawdopodobne niż np. choroby endokrynologiczne czy metaboliczne. Z uwagi na wyniki moczu oraz USG jamy brzusznej, które nic nie wykazało, można spróbować pogłębić diagnostykę w kierunku chorób tarczycy i przytarczyc.

Proszę jednak pamiętać, że bardzo często nieustające nudności są problemem natury psychogennej i towarzyszą okresom zwiększonej ekspozycji na stres lub inne problemy w życiu. Niewykluczone więc, że dolegliwości te ustąpią samoistnie. Jeżeli jednak nie, proszę ponownie skierować się do internisty w celu pokierowania Pani dalszą diagnostyką.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-przyczyny-mdlosci-i-wymiotow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.