Dlaczego mam te ciągle mdłości?

Dzień dobry. Od kilku dni ciągle czuje mdłości przez co brak apetytu, próbuje na siłę zwymiotować żeby chociaż na chwilę dalo mi ulgę ale nie daje rady. Ostatnio także mało przez to śpię. Nie wiem co mam robić ponieważ teraz ciężko jest z wizytą u lekarza a chciałabym mieć juz spokój Bo strasznie mnie to męczy. Dodam ze nie jestem w ciąży mam 21 lat. Pierwszy raz takie coś odczuwam. Wydaje mi się ze to nie przez nerwy ponieważ nie mam powodów by tak było

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zazwyczaj mdłości towarzyszą dolegliwościom układu pokarmowego, takim jak ból brzucha, wzdęcia. Wówczas można domniemywać zatrucie pokarmowe czy niestrawność, a jeżeli dodatkowo pojawia się gorączka lub silny ból, zatrzymanie gazów i stolcazapalenie wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego czy też zapalenie trzustki.

Ponieważ jednak nie wspomina Pani o żadnych dolegliwościach poza mdłościami, te choroby można wykluczyć. Mdłości jednak są typowe także dla wrzodów żołądka – pojawiają się czy też nasilają przed posiłkiem (na czczo) i ustępują po posiłku.

Mdłości, zwłaszcza nieustające, mogą też wskazywać na choroby układu sercowo-naczyniowego czy OUN, natomiast bez badania i zebrania podstawowych informacji na temat pacjenta nie sposób tego stwierdzić. Proszę pamiętać, że jeżeli mdłości towarzyszą Pani nieprzerwanie mimo upływu czasu, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Do niego należy skierowanie Pani do odpowiedniego specjalisty – gastrologa lub neurologa.

Więcej informacji oraz inne przyczyny mdłości może Pani odnaleźć w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-przyczyny-mdlosci-i-wymiotow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.