Dlaczego mam te mdłości i zgagę?

Dzień dobry, na drugi dzień rano po obfitym i tłustym posiłku odczuwam mdłości i zgagę. Czy jest to normalne czy powinnam pójść do lekarza?
KOBIETA, 24 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

odczuwanie mdłości i zgagi po obfitym i tłustym posiłku może być związane z nadmierną produkcją kwasu żołądkowego, co jest dość powszechne. Wielu ludzi doświadcza podobnych objawów po spożyciu ciężkich i obfitych posiłków, szczególnie gdy zawierają duże ilości tłuszczu. Niejednokrotnie zmiana nawyków żywieniowych, ograniczenie niektórych produktów, unikanie ciężkostrawnych potraw przed snem czy spożywanie mniejszych posiłków może pomóc w złagodzeniu objawów.

Jednak, jeśli mdłości i zgaga stają się uciążliwe, często się powtarzają, towarzyszą im inne niepokojące objawy, takie jak ból w klatce piersiowej czy utrata wagi, warto skonsultować się z lekarzem. Te objawy mogą być wynikiem chorób żołądkowo-jelitowych, refluksu żołądkowo-przełykowego lub innych schorzeń. Przed wizytą u lekarza warto wykonać podstawowe badania krwi w tym morfologię z rozmazem, OB, CRP oraz próby wątrobowe i trzustkowe. Lekarz na podstawie objawów, wyników badań laboratoryjnych oraz badania fizykalnego będzie w stanie zalecić odpowiednie postępowanie. Niewykluczone, że konieczne będzie USG jamy brzusznej czy badania endoskopowe. Zachęcamy zatem do podjęcia próby zmiany diety oraz wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych. W sytuacji, gdy samopoczucie nie ulegnie poprawie, to konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zgaga

https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-najwazniejsze-informacje

https://portal.abczdrowie.pl/nudnosci-i-wymioty

https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-przyczyny-mdlosci-i-wymiotow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.