Czy to kłucie w gardle ma związek z papierosami?

Witam. Niedawno po trzech latach wróciłem do palenia papierosów, wszystko było dobrze, paliłem łagodne (niebieskie) niestety od kilku dni palę mocne (czerwone) i dziś czuje kucie w gardle i gule, czy to może być coś poważnego? dodam że mam nerwice lękową ale wyciszyła się i od miesiąca nie miałem ataków paniki. Czy to ma powiązane z papierosami?

Witam Pana,

nikotyna podrażnia, w związku z tym może być czynnikiem aktywizującym zaburzenia lękowe, np.; "gula i kucie w gardle", proszę rozważyć odstawienie papierosów, hipotetycznie zakładam, że pełnią funkcję, mają wyciszyć "uspokoić" OUN. Zaburzenia lękowe leczy się skutecznie metodą psychoterapii - polecam paradygmat poznawczo - behawioralny.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Opisany przez Pana ucisk w gardle może wystąpić pod wpływem wielu różnych czynników i w tym wypadku wskazana jest konsultacja laryngologiczna. Dzięki bezpośredniemu badaniu lekarz będzie mógł ocenić stan Pana gardła i ustalić, co może być przyczyną tego problemu. Osoby, które nałogowo palą papierosy muszą być świadome, że palenie tytoniu negatywnie wpływa na organizm, w tym zwiększa ryzyko chorób krtani oraz gardła.

Tego typu problem może pojawić się również w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Niekiedy jest to również objaw rozwijającego się refluksu przełyku. W tym wypadku nie zaszkodzi również dodatkowa konsultacja z lekarzem gastrologiem.

Wspomina Pan, że choruje na nerwicę lękową. Mimo, że w ostatnim objawy nieco się wyciszyły, nie można jednak wykluczyć, że takie kłucie i wrażenie guli w gardle pojawiło się u Pana na tle nerwowym. Jeżeli pod względem laryngologicznym i gastrologicznym wszystko będzie w porządku, warto dodatkowo skonsultować się z psychologiem, aby sprawdzić, czy podłożem tych problemów zdrowotnych nie jest np. stres.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu na portalu abczdrowie.pl, który zawiera szczegółowe informacje na temat ucisku w gardle i jego możliwych przyczyn:

https://portal.abczdrowie.pl/ucisk-w-gardle-przyczyny-objawy-leczenie-powiklania

Być może zachce Pan również dowiedzieć się, co na podobne pytania odpowiedzieli specjaliści naszego portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-guli-w-gardle-a-palenie-papierosow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-podraznionego-gardla

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chlod-w-gardle-a-palenie-papierosow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.