Z czym ma związek to uczucie guli w gardle?

Witam, mam pewien problem od jakiegoś czasu mam uczucie kluchy/guli w gardle , nie mam innych objawów. Czy może wpływać na to chroniczny stres i niepokoj, lub nadużywanie kropli do nosa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jak najbardziej chroniczny stres oraz niepokój może powodować uczucie ucisku w gardle. Jest to również jeden z objawów nerwicy oraz stan towarzyszący depresji.

Inne możliwe przyczyny uczucia przeszkody w gardle to refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie gardła, choroby tarczycy, powiększone węzły chłonne czy problemy laryngologiczne.

Jeśli lekarz wykluczy powyższe stany chorobowe, to przyczyną najprawdopodobniej będzie właśnie stres oraz stany lękowe. Wówczas należy udać się do psychologa bądź psychoterapeuty, który pomoże Pani znaleźć źródło występującego problemu.

Proszę obserwować, w jakich sytuacjach uczucie guli w gardle nasila się i jak często występuje. Takich informacji może potrzebować specjalista.

Temat ucisku w gardle został poruszony w jednym z naszych artykułów i jest on dostępny pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/gula-w-gardle-przyczyny-badania-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.