Dlaczego mam ciągłe uczucie gulki w gardle?

Witam. Od jakiegoś czasu zmagam się z uczuciem "guli w gardle". Zazwyczaj to mam w ciągu dnia, bo w nocy jak się położę spać to mi przechodzi i rano po przebudzeniu też jest ok. W ciągu dnia się pojawia te uczucie. Czasem też czuję ból w okolicach tarczycy, ale tarczyca jest ok, bo robiłam badania TSH. Po położeniu się mam też takie "przelewanie" się w gardle (takie samo co niektórzy mają w brzuchu bulgotanie). W grudniu brałam dwa antybiotyki pod rząd, więc podejrzewam, że to może być jakiś refluks, bo plus antybiotyków brałam Acard i od jakiegoś czasu czułam pieczenie w okolicach mostka (te pieczenie zaczęło się jakieś 3 tygodnie temu, a ta "gula" trwa od grudnia), które przechodziło jak brałam np Ranigast. Dzisiaj skończyłam brać Proprazol Max. Poza tym mam jeszcze straszną suchość w gardle, a bardziej na podniebieniu. Ta suchość np nasila się jak napije się zwykłej wody. Może ktoś miał coś podobnego? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w Pani przypadku, dla dokładnej diagnozy zalecamy skonsultować się z internistą lub gastroenterologiem, który może przeprowadzić dokładną diagnostykę i ocenić przyczynę Pani objawów. Może być konieczne wykonanie badania gastroskopii.

Najprawdopodobniej, tak jak Pani wspomniała, przyczyną problemów może być refluks żołądkowo-przełykowy. Uczucie guli w gardle, ból w okolicy tarczycy oraz pieczenie w okolicy mostka to typowe objawy tego schorzenia. Antybiotyki, które Pani stosowała mogą powodować osłabienie dolnego zwieracza przełyku, który zwykle zapobiega cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.

W leczeniu refluksu pomagają leki blokujące wydzielanie się kwasu żołądkowego, a także takie, które zwiększają napięcie dolnego zwieracza przełyku. Zalecamy kontakt z lekarzem, który postawi dokładną diagnozę i zaplanuje dalsze postępowanie.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w naszym artykule, do którego odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.