Dlaczego mam ciągłe uczucie gulki w gardle?

Witam. Od jakiegoś czasu zmagam się z uczuciem "guli w gardle". Zazwyczaj to mam w ciągu dnia, bo w nocy jak się położę spać to mi przechodzi i rano po przebudzeniu też jest ok. W ciągu dnia się pojawia te uczucie. Czasem też czuję ból w okolicach tarczycy, ale tarczyca jest ok, bo robiłam badania TSH. Po położeniu się mam też takie "przelewanie" się w gardle (takie samo co niektórzy mają w brzuchu bulgotanie). W grudniu brałam dwa antybiotyki pod rząd, więc podejrzewam, że to może być jakiś refluks, bo plus antybiotyków brałam Acard i od jakiegoś czasu czułam pieczenie w okolicach mostka (te pieczenie zaczęło się jakieś 3 tygodnie temu, a ta "gula" trwa od grudnia), które przechodziło jak brałam np Ranigast. Dzisiaj skończyłam brać Proprazol Max. Poza tym mam jeszcze straszną suchość w gardle, a bardziej na podniebieniu. Ta suchość np nasila się jak napije się zwykłej wody. Może ktoś miał coś podobnego? Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

w Pani przypadku, dla dokładnej diagnozy zalecamy skonsultować się z internistą lub gastroenterologiem, który może przeprowadzić dokładną diagnostykę i ocenić przyczynę Pani objawów. Może być konieczne wykonanie badania gastroskopii.

Najprawdopodobniej, tak jak Pani wspomniała, przyczyną problemów może być refluks żołądkowo-przełykowy. Uczucie guli w gardle, ból w okolicy tarczycy oraz pieczenie w okolicy mostka to typowe objawy tego schorzenia. Antybiotyki, które Pani stosowała mogą powodować osłabienie dolnego zwieracza przełyku, który zwykle zapobiega cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.

W leczeniu refluksu pomagają leki blokujące wydzielanie się kwasu żołądkowego, a także takie, które zwiększają napięcie dolnego zwieracza przełyku. Zalecamy kontakt z lekarzem, który postawi dokładną diagnozę i zaplanuje dalsze postępowanie.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w naszym artykule, do którego odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty