Czy to wrzody czy jakaś niestrawność?

Witam. Mam od kilku lat problemy z bólami i pieczeniem w żołądku. Gdy zjem coś ciężkiego albo wypije piwo czuję pieczenie jakby jakaś niestrawnosc albo zgaga. Piecze dość wysoko mniej więcej pomiędzy żebrami. Czasami przy mocnym pieczeniu odbija się jakby kwasem. Wczoraj pierwszy raz bolało tak jakby kłucie i ucisk na górze ale jadłem grzyby i podejrzewam że to od tego. Byłem u lekarza rodzinnego kilka lat temu i Pani powiedziała że lepiej spróbować podłe żyć ranigastem ale pomogło tylko na czas brania tabletek. Czy to wrzody czy poprostu jakaś niestrawność? Z góry dziękuję z pomoc.
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Badania krwi - hemoglobina

Hemoglobina jest podstawowym składnikiem krwinek czerwonych. Jest nie tylko barwnikiem nadający krwi czerwony kolor, ale pełni również ważną funkcją ? transportuje tlen do tkanek. Lekarz Łukasz Kowalski objaśnia szczegóły dotyczące badania hemoglobiny.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zgaga, czyli dotkliwe uczucie pieczenia w okolicach brzucha, mostka czy w gardle, nasilająca się po obfitym posiłku, pewnych grupach produktów czy lekach lub alkoholu, najczęściej jest objawem refluksu żołądkowego. Jeżeli występuje tylko sporadycznie, można mówić o niestrawności wynikającej z nadmiernego obciążenia układu pokarmowego. Tutaj więcej szczegółów, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zgaga.

Natomiast w Pana przypadku raczej należałoby poszerzyć diagnostykę w celu wykluczenia właśnie choroby refluksowej. Schorzenie to może mieć związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem zwieracza przełyku i powoduje cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jeżeli poza zgagą pojawiają się inne dolegliwości, w tym palenie w przełyku, które notorycznie powraca, to warto skonsultować to z lekarzem. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-a-refluks-zoladkowo-przelykowy.

Ranigast jest lekiem, który stosuje się doraźnie w niwelowaniu dolegliwości trawiennych związanych ze zgagą, natomiast do leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego zazwyczaj wykorzystuje się leki z grupy IPP, które minimalizują ilość soków żołądkowych. Dodatkowo warto wprowadzić modyfikacje zarówno w diecie, jak i w sposobie spożywania pokarmów, by dolegliwości trawienne nie były tak dokuczliwe. O tym jednak może zadecydować gastrolog po zebraniu wywiadu i zleceniu badań (np. radiologicznego lub endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego).

Być może przydatny okaże się również ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty