Co wynika z tego badania endoskopowego?

Dzień dobry, miałem podejrzenie refluksu i zostałem skierowany na badanie endoskopowe, czy mógłbym prosić o interpretację? Przełyk: bez zmian, linia Z nieregularna z prawidłowym położeniem na górnej granicy fałdów żołądkowych. Wpust: Drożny w inwersji prawidłowy Żołądek: podatny na rozdmuchiwanie zawiera treść wodnistą, bez patologii. Dwunastnica: opuszka i część dalsza bez zmian,

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania gastroskopii nie wskazuje na patologię. Natomiast linia Z, czyli linia zębata, która jest linią graniczną, oddzielającą dwa typy nabłonka – wyścielającego przełyk od tego znajdującego się w żołądku – bywa nieregularna czy postrzępiona w niektórych jednostkach chorobowych, w tym w refluksie żołądkowo-przełykowym czy w tzw. przełyku Barretta.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia.

Dlatego warto skonsultować wynik badania z gastrologiem – koniecznie należy odnieść je do dolegliwości, które Panu doskwierają. Proszę pamiętać, że linia Z z pewnymi nieregularnościami pojawia się w aż 5-20% badanych, stąd trudno tylko na podstawie przytoczonego przez Pana opisu stawiać diagnozę o refluksie.

Więcej informacji na temat refluksu odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-a-refluks-zoladkowo-przelykowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.