Co oznacza taki wynik gastroskopii u 26-letniego mężczyzny?

Dzień dobry, miałem wykonaną gastroskopię w celu podejrzenia refluksu przy przewlekłym zapaleniu krtani: Przełyk bez zmian. Linia Z na granicy fałdów żołądkowych. Jeziorko śluzowe bardzo obfite, mętne. Wpust na wprost i w inwersji szczeliny. Zołądek podatny na insuflację powietrza, o prawidłowej motoryce. Błona śluzowa okolicy podwpustowej i sklepienia prawidłowa. Błona śluzowa trzonu prawidłowej barwy i konfiguracji fałdów. Jeziorko śluzowe klarowne. Błona śluzowa antrum prawidłowa, odźwiernik okrągły. Opuszka dwunastnicy i część pozaopuszkowa prawidłowe. Czy taki stan może świadczyć o refluksie i być przyczyną przewlekłych zapaleń gardła/krtani?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wyniki gastroskopii z pewnością wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ specjalista najlepiej będzie potrafił wyjaśnić jej zapisy. Niemniej można po opisie sądzić, że prawidłowy stan przełyku, żołądka i dwunastnicy, sugeruje brak widocznych zmian typowych dla refluksu żołądkowo-przełykowego. Obfite, mętne jeziorko śluzowe może świadczyć o zwiększonej produkcji śluzu, co bywa obserwowane przy refluksie, ale samo w sobie nie jest jednoznacznym wskaźnikiem tej choroby. Dlatego też warto skonsultować się ze specjalistą, aby omówić dalszą diagnostykę oraz zaplanować ewentualne leczenie. Możliwe, że jest jeszcze jakaś inna przyczyna objawów, jakie u Pana występują.

Zachęcamy zatem do konsultacji lekarskiej. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-krtani

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-refluks-zoladka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.