Co oznacza wynik gastroskopii 27-letniego mężczyzny?

Poproszę o interpretację wyników gastroskopii; przełyk-błona śluzową bez zmian patologicznych, przełyk o wzmożonym napięciu ścian. Linia Z zlokalizowana na górnej granicy fałdów żołądkowych , równa. Żołądek z jeziorkiem klarownej treści , podatny na rozdmuchanie, o prawidłowej perystaltyce. Błona śluzową żołądka okolicy przedodźwiernikowej delikatnie zarumieniona; błona śluzowa trzonu i sklepienia bez zmian patologicznych. Wpust w ocenie od góry i w inwersji sprawny. Odźwiernik kształtny drożny. Opuszka dwunastnicy i część zaopuszkowa kształtne, pokryte prawidłową błona śluzową, o zachowanym prawidłowym rysunku kosmkowym. Test ureazowy: ujemny Wycinki hist-pat pobrano z przełyk i część przedodźwiernikowej w kierunku eozynofilowego zapalenia przełyku. Wnioski: gastropatia i w trakcie badania wzmożone napięcie ścian przełyku. Przed badaniem objawy refluksu, bóle przy połykaniu i po posiłku. Po badaniu nasiliły się bóle w przełyku głównie podczas połykania i wystąpił stan podgorączkowy. Co może oznaczać taki opis i te powikłania po gastroskopii?

Witaj,

Według opisu wyników nie stwierdzono zmian patologicznych błony śluzowej przełyku, trzonu i sklepienia żołądka oraz opuszki dwunastnicy i części zaopuszkowej. Warto jednak zwrócić uwagę na delikatne zaczerwienienie błony śluzowej okolicy przedodźwiernikowej. Test ureazowy był ujemny, co sugeruje brak infekcji Helicobacter pylori.

Niepokojące jest wzmożone napięcie ścian przełyku oraz występujące bóle w przełyku podczas połykania i po posiłku, szczególnie po badaniu. Może to sugerować występowanie refluksu żołądkowo-przełykowego lub eozynofilowego zapalenia przełyku, na które pobrano wycinki histopatologiczne.

Z uwagi na powyższe objawy, proponowałabym wizytę u gastroenterologa w celu dalszej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Możliwe, że gastroenterolog zleci dodatkowe badania, takie jak manometrię przełyku czy pH-metrie, aby dokładniej ocenić funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Zaproponowałabym również wizytę u dietetyka klinicznego, który pomoże w doborze odpowiedniej diety, która będzie wspierać proces leczenia oraz przeciwdziałać objawom refluksu.

Dodatkowo, w przypadku występowania bólu, można rozważyć wizytę u osteopaty, który może pomóc w łagodzeniu napięcia mięśniowego i poprawie krążenia.

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogły Ci zrozumieć wyniki gastroskopii i zaproponowane dalsze kroki. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, proszę daj mi znać.

Pozdrawiam

mgr Klaudia Ułamek

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online

Zapraszam do zapoznania się z informacjami o mnie oraz lokalizacją i opiniami pacjentów -> https://goo.gl/maps/KtvQ39gWCpKhBLzj8