Czy to mogą być objawy zawału?

Witam. Od jakiegoś czasu piecze mnie w klatce piersiowej, mam puste odbijanie, zaparcia razem z rozwolnieniem i kwaśna ślinę. Nie czuje bólu tylko pieczenie na środku klatki piersiowej i czasami w nadbrzuszu. Wykonuje ćwiczenia w domu nie czuje wtedy żadnego bólu itp. Choruje na nadciśnienie oraz cukrzyce. Pieczenie przeważnie pojawia się po zjedzeniu. Wcześniej przed objawiali miałam robione ekg serca i nic nie wykryto niepokojącego . Czy to obiady zawału?

Redakcja abcZdrowie

Witam, wymienione przez Panią objawy, zwłaszcza kwaśna ślina oraz pieczenie po posiłku wskazują raczej na zgagę, która często jest symptomem choroby refluksowej. Zgaga, czyli pieczenie w przełyku, jest wynikiem zarzucania kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Stąd bóle (nawet w okolicach klatki piersiowej) oraz kwaśny posmak w ustach. Nie zawsze jest świadectwem postępującej choroby układu pokarmowego – bywa reakcją np. na tłuste lub zbyt obfite posiłki. Gdy jednak pojawia się regularnie to sygnał, że należy wszcząć diagnostykę. Istotne w Pani przypadku jest to, że refluks żołądkowo-przełykowy może występować w przebiegu chorób takich jak cukrzyca. Więcej o zgadze i refluksie w tym artykule, zachęcam do wnikliwej lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-a-refluks-zoladkowo-przelykowy. Niestety należy też wiedzieć, że pieczenie w okolicach mostka i podobne dolegliwości do tych, które towarzyszą Pani, mogą być świadectwem zawału serca. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zawalu-serca-moga-pojawiac-sie-tydzien-wczesniej. Jeśli niedawno badała się Pani, to pewnie nie ma powodów do obaw, ale też nie należy bagatelizować dolegliwości. Dlatego też powinna Pani skontaktować się z lekarzem, który po zapoznaniu się z objawami oraz Pani historią choroby, zadecyduje o podjęciu diagnostyki gastrologicznej lub kardiologicznej. Doraźnie może również zaordynować leki zobojętniające kwasy żołądkowe i wzmacniające zwieracze przełyku. Zachęcam także do zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi leczenia i zapobiegania zgadze:https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-zgage. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.