Jak wyleczyć ten problem zgagi?

Witam, od około roku cierpię na zaparcia i zgagę. Lekarz rodzinny co chwilę przepisuje najróżniejsze leki,które pomagają tylko na chwilę. Od kilku miesięcy co jakiś czas muszę pomagać sobie przy wypróżnieniu palcem. Mam tam tak jakby guzek/narośl, który podczas parcia tak jakby zamykał droge wyjścia stolca.Ponadto czuć tam też tak jakby zalegający stolec,coś twardego. Ciężko jest mi to wytłumaczyć. Co to może byc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zmiana rytmu wypróżnień to niewątpliwy sygnał do wszczęcia szczegółowej diagnostyki, mającej na celu wyjaśnienie przyczyny dolegliwości. Mam tu na myśli wizytę u specjalisty, a jeżeli są zmiany w okolicach odbytu, to poza podstawowym badaniem – per rectum – uzasadnione wydaje się badanie endoskopowe jelita grubego.

Więcej na ten temat w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/endoskopia-jelita.

W dalszej kolejności niewykluczone, że konieczna będzie gastroskopia, by ustalić przyczynę zgagi. O tym jednak powinien zadecydować gastroenterolog.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-a-refluks-zoladkowo-przelykowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.