Co może być przyczyną tej zgagi i odbijania?

Dzień dobry. Od dłuższego czasu mniej więcej od miesiąca męczy mnie codzienna zgaga i odbijanie. Nadmienię, że nigdy wcześniej (nawet w ciąży a byłam trzy razy) nie miałam zgagi a jeśli już to zdarzała się sporadycznie naprawdę rzadko. Co może być tego przyczyną? Ostatnio miałam nerwowy okres nawet udałam się do psychologa bo podejrzewam nerwicę jednak psychologowi nie powiedziałam o kłopotach że zgagą bo wtedy nie występowały. Dwa miesiące temu zarazilam się koronawirusem moje objawy były żołądkowe czyli mdłości, ból brzucha, wymioty i jadłowstręt. Nie wiem czy to skutki uboczne koronawirusa czy może zgaga pojawiła się w odpowiedzi na ciągły stres. Badania krwi mam w normie, crp również, ob lekko podwyższone 14. Proszę o odpowiedź czy to niebezpieczne, że codziennie mam zgagę? Moja dieta się nie różni niczym od tego co jadłam wcześniej. Czy stres może powodować zgage? Teraz się tak nie stresuję jak np. miesiąc temu ale może to przez te wcześniejsze nerwy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dolegliwości żołądkowe, które Pani opisuje, mogą wynikać z różnych przyczyn i być zarówno powikłaniem po zakażeniu koronawirusem, jak i skutkiem przewlekłego stresu czy zaburzenia lękowego (nerwicy).

Jak wiadomo, choroba covid-19 (zależnie od wariantu), ma bardzo indywidualny przebieg; podobnie jest z długotrwałymi konsekwencjami dla organizmu konkretnego pacjenta. Na listę objawów tzw. „covidowego ogona” („long covid”) wpisywane jest coraz więcej nowych symptomów, w tym tzw. pocovidowy zespół jelita nadwrażliwego. Obecnie specjaliści zwracają też uwagę na stresowe podłoże zaburzeń uznawanych dotąd za skutki uboczne zakażenia koronawirusem (stres związany z pandemią, lęk przed zakażeniem i związany z przechodzeniem tej choroby). Warto tu wspomnieć, że dolegliwości żołądkowo-jelitowe to także najczęstsze problemy somatyczne towarzyszące zaburzeniom lękowym. Jeśli dla Pani ten czas było dodatkowo wyjątkowo stresujący, to trudno będzie wskazać na konkretną przyczynę dolegliwości.

Z medycznego punktu widzenia, Pani dolegliwości wskazują na refluks żołądkowo-przełykowy (zarzucania treści żołądkowej do przełyku) lub na żołądkową odmianę zespołu jelita drażliwego (IBS). W obu tych przypadkach stres jest czynnikiem zaostrzającym lub wręcz prowokującym objawy, dlatego korzystanie ze wsparcia psychologa będzie bardzo pomocne.

Niezależnie od podłoża Pani dolegliwości, należałoby zgłosić się na konsultację do lekarza gastrologa i wykonać gastroskopię, która potwierdzi lub wyeliminuje podłoże chorobowe.

W międzyczasie warto prowadzić dzienniczek samoobserwacji – proszę zapisywać, w jakich okolicznościach nasilają się objawy (pora dnia, rodzaj spożywanego pokarmu, stres itd.). Będzie to bardzo pomocne i dla Pani, i dla lekarza. W tego typu problemach kluczowe są zmiany w stylu życia – odpowiednia dieta, regularne i spokojne spożywanie posiłków, unikanie używek, nauka radzenia sobie ze stresem.

Ważne informacje na powyższe tematy znajdzie Pani w poniższych linkach:

https://portal.abczdrowie.pl/zgaga

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-i-zgaga-jakich-pokarmow-unikac

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-zgagi-i-odbijania-sie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czesta-zgaga-i-odbijanie-kwasem

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.