Dlaczego mam te puste odbijania w ciąży?

Witam, Mam 25 lat i od prawie dwóch lat męczy mnie ciągłe puste odbijanie. Ignorowałam to, lecz teraz jestem w I trymestrze ciąży i zaczęło mnie to martwić. Odbija mi się średnio co kilkanaście minut, nawet na czczo. Ustaje podczas snu lub rozmowy. Dodam, że nie odczuwam bólu czy pieczenia. Odbijanie jest puste, bez treści żołądkowej. Jestem już zapisana na wizytę u gastrologa, ale nie wiem czego się spodziewać. Czy może to być nowotwór?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety, która oprócz radości związanej z oczekiwaniem na potomka przynosi wiele trudności, z którymi musi się zmierzyć przyszła mama. To czas, w którym może ona odczuwać wiele różnych często nieprzyjemnych dolegliwości m.in. ze strony układu pokarmowego.

Zwiększanie się macicy powoduje ucisk na narządy wewnętrzne, w tym żołądek oraz jelita i tym samym powodować różne objawy. Odbijanie to dość często pojawiająca się przypadłość w tym stanie. O ile u jednych mam będą występować z mniejszą częstotliwością albo nie pojawią się wcale, to u innych mogą one naprawdę utrudnić codzienne funkcjonowanie. Do czasu wizyty u specjalisty ulgę mogą przynieść leżenie na lewym boku. Warto również uważać na to, aby posiłki spożywać regularnie w określonych porach i nie jeść tuż przed zaśnięciem i pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Jeżeli podejrzewa Pani, że odbijanie nie ma związku z ciążą, konsultacja z gastroenterologiem jest dobrym pomysłem, aby wykluczyć schorzenia związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Więcej na temat odbijania dowie się Pani z artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/odbijanie

Warto również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów abczdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-zgagi-i-odbijania-sie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgaga-i-puste-odbijanie-a-refluks

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-oznaczac-puste-odbijania-i-mdlosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.