Dlaczego mam te wzdęcia przy okresie?

Witam, od zawsze miałam bardzo bolesne miesiączki, natomiast od dwóch miesięcy przy każdej miesiączce pojawiają się u mnie wzdęcia, dyskomfort w brzuchu oraz ból przy oddawaniu stolca. Byłam z tym u ginekologa, zrobił mi USG dopochwowe i stwierdził, że nie wygląda mu to na endometriozę. Przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Czy moje objawy mogą być powiązane z hormonami?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Takie dolegliwości wymagają konsultacji lekarskiej. Z pytania wynika, że konsultowała Pani swój problem z ginekologiem. Skoro lekarz nie wykrył żadnych nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych podczas usg być może konieczna będzie dalsza diagnostyka.

Organizm może w różny sposób reagować na pojawiającą się miesiączkę. Wiele kobiet w trakcie okresu odczuwa ból brzucha, rozdrażnienie czy też inne nieprzyjemne dolegliwości. Jeżeli podejrzewa Pani, że przyczyną takiego stanu mogą być zaburzenia hormonalne warto jeszcze skorzystać z porady endokrynologicznej. Przydatne w Pani przypadku może być wykonanie badań hormonów.

Jeżeli wyniki nie będą dawały podstaw do niepokoju, dobrym pomysłem będzie jeszcze konsultacja z lekarzem gastrologiem, aby wykluczyć schorzenia związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Czasami takie dolegliwości, jak wzdęcia czy ból brzucha mogą oznaczać choroby żołądka lub jelit. Być może lekarz zleci Pani również dodatkowe badania, jak gastroskopia czy kolonoskopia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/6-oznak-ze-z-twoim-okresem-jest-cos-nie-tak

Warto również sprawdzić, co na pytania o podobnej tematyce sądzą eksperci naszego portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-sa-jakies-leki-ktore-pomoga-na-wzdecia-i-problemy-z-wyproznianiem-sie-przed-i-podczas-okresu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nasilenie-wzdec-przed-okresem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.