Dlaczego mam te wzdęcia przy okresie?
Witam, od zawsze miałam bardzo bolesne miesiączki, natomiast od dwóch miesięcy przy każdej miesiączce pojawiają się u mnie wzdęcia, dyskomfort w brzuchu oraz ból przy oddawaniu stolca. Byłam z tym u ginekologa, zrobił mi USG dopochwowe i stwierdził, że nie wygląda mu to na endometriozę. Przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Czy moje objawy mogą być powiązane z hormonami?

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Dzień dobry,
Takie dolegliwości wymagają konsultacji lekarskiej. Z pytania wynika, że konsultowała Pani swój problem z ginekologiem. Skoro lekarz nie wykrył żadnych nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych podczas usg być może konieczna będzie dalsza diagnostyka.
Organizm może w różny sposób reagować na pojawiającą się miesiączkę. Wiele kobiet w trakcie okresu odczuwa ból brzucha, rozdrażnienie czy też inne nieprzyjemne dolegliwości. Jeżeli podejrzewa Pani, że przyczyną takiego stanu mogą być zaburzenia hormonalne warto jeszcze skorzystać z porady endokrynologicznej. Przydatne w Pani przypadku może być wykonanie badań hormonów.
Jeżeli wyniki nie będą dawały podstaw do niepokoju, dobrym pomysłem będzie jeszcze konsultacja z lekarzem gastrologiem, aby wykluczyć schorzenia związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Czasami takie dolegliwości, jak wzdęcia czy ból brzucha mogą oznaczać choroby żołądka lub jelit. Być może lekarz zleci Pani również dodatkowe badania, jak gastroskopia czy kolonoskopia.