Dlaczego mam ból brzucha i biegunkę podczas okresu?

Od kilku miesięcy podczas okresu mam silne bóle brzucha i biegunkę Nie pozwala mi to funkcjonować. wszystko cudownie mija po okresie. Tym razem tez Nie współżyje Nie biorę żadnych leków. Co mi jest

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości, która pojawia się podczas menstruacji. Dotyka ona większości młodych kobiet. Ból brzucha lub podbrzusza pojawia się na skutek wahań hormonalnych oraz skurczów macicy związanych ze złuszczaniem błony śluzowej macicy. W procesie tym udział biorą hormony określane jako prostaglandyny, które – jeśli występują w nadmiarze – prowadzą do silniejszego bólu podbrzusza.

Pocieszający jest fakt, iż dolegliwości bólowe podczas okresu mogą minąć lub zmniejszyć się wraz z wiekiem oraz zaniknąć po urodzeniu pierwszego dziecka.

Jest to więc naturalny fizjologiczny objaw ściśle powiązany z menstruacją. Można go zredukować przy pomocy ciepłych okładów na brzuch, ciepłych kąpieli bądź leków przeciwbólowych. Jeśli ból jest na tyle silny, że nie pomagają środki dostępne w aptece, lekarz może przepisać silniejsze preparaty.

Każda kobieta przechodzi miesiączką na swój sposób. Niektóre kobiety oprócz bólu podbrzusza doświadczają również biegunek, nudności, wymiotów czy wzdęć. Inne narzekają na bóle głowy, zmęczenie i drażliwość. Niestety nie ma złotego środka, który pomógłby pozbyć się wszystkich możliwych dolegliwości. Jeśli uniemożliwiają one normalne funkcjonowanie, warto porozmawiać o tym z ginekologiem oraz wykonać podstawowe badania ginekologiczne, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-podczas-miesiaczki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dreszcze-wymioty-biegunka-podczas-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.