Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Powikłania poporodowe

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

bóle miesiączkowe o charakterze pierwotnym, czyli niezmiennym od początku miesiączkowania świadczą, że w taki niestety sposób reaguje organizm na hormony sterujące cyklem miesiączkowym – w tym wypadku prostaglandyny, które odpowiadają za bolesne skurcze macicy. Ale bóle o charakterze wtórnym – czyli takie, które przybrały określoną postać jakiś czas temu – mogą wskazywać na zaburzenia.

Więcej informacji na temat pierwotnych i wtórnych przyczyn bólu miesiączkowego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwalczac-bole-menstruacyjne.

Wtórne bóle menstruacyjne – zwłaszcza takie, które określane są przez kobiety nie jako bóle skurczowe w obrębie podbrzusza, ale nasilony ból pleców, a nawet ud – mogą świadczyć o endometriozie. Choroba ta może dawać także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, oraz powodować ból w trakcie mikcji czy stosunku.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat endometriozy i innych przyczyn bolesnych miesiączek odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet.

W związku z tym sugeruję, by zwróciła się Pani do ginekologa – warto wykonać USG przezpochwowe, by mieć pewność, że bóle menstruacyjne nie są spowodowane przez czynnik chorobowy. Badanie może też pomóc w ustaleniu źródła Pani dolegliwości.

A o tym, jak można łagodzić bolesne miesiączki, przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/menstruacja-sposoby-na-bolesne-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0

Dzień dobry, dziękuję za skorzystanie z ABC Zdrowie, nie jestem lekarzem medycyny ale proponuję Pani aby dokładnie o tych swoich trudnościach przy okresie opowiedziała Pani lekarzowi pierwszego kontaktu jak również ginekologowi, do którego Pani uczęszcza. Lekarz powinien skierować Panią na bardziej szczegółowe badania, które pomogą rozwiązać problem. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy