Jak zmniejszyć te objawy przed miesiączką?

Mój problem dotyczy miesiączki a raczej tygodnia przed. Bardzo bolą mnie piersi, praktycznie cały czas płaczę, jestem naprawdę bardzo emocjonalna, a gdy okres przyjdzie ból jest tak wielki że nie mogę znaleźć sobie miejsca często też po prostu zaczynam płakać z tego bólu. Nikt nigdy nie traktował tego poważnie mama mówi że to tylko okres i każdy tak ma, ale myślę że coś jest nie tak bo przez ten czas nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, a tydzień przed też jest prawdziwą męczarnią dla mnie i moich bliskich, nie potrafię nad tym zapanować choć za każdym razem próbuję
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam, zdecydowanie jest to powód do konsultacji ginekologicznych. Nie każda kobieta ma bolesne miesiączki i nie zawsze jest to objaw fizjologiczny. W przypadku bolesnych miesiączek u młodych kobiet mówi się o pierwotnych bólach miesiączkowych – pojawiają się w wieku 15-20 lat i z czasem mogą ulec złagodzeniu, w przeciwieństwie do bólów wtórnych będących skutkiem np. toczącego się procesu zapalnego w organizmie. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwalczac-bole-menstruacyjne. PMS to zespół napięcia miesiączkowego, spowodowany burzą hormonalną toczącą się przed menstruacją. Wśród objawów tej nieprzyjemnej dolegliwości znajdują się mastalgia, czyli ból piersi, o którym Pani wspomina oraz huśtawki nastroju, a także wzdęcia, zaparcia, bóle mięśni, kręgosłupa czy podbrzusza i wiele innych. U niektórych kobiet objawy są tak nasilone, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Wymagają wówczas diagnostyki, bo mogą świadczyć o PCOS, endometriozie czy torbielach jajników, które są także odpowiedzialne za bolesne i obfite miesiączki. Tutaj wymienione zostały inne schorzenia będące przyczyną bolesnych menstruacji: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet. Jednym ze sposobów leczenia PMS i dokuczliwych miesiączek – jeśli nie są spowodowane żadną z chorób dróg rodnych – jest antykoncepcja hormonalna. O tej metodzie walki z bolesną menstruacją należy porozmawiać z ginekologiem, który oceni, czy taki sposób leczenia jest właściwy oraz dobierze odpowiednie pigułki antykoncepcyjne. Poza antykoncepcją hormonalną ból menstruacyjny łagodzić można lekami przeciwbólowymi dostępnymi na receptę – o tym także decyduje specjalista. Więcej o tym, co pomoże na ból miesiączkowy, może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/menstruacja-sposoby-na-bolesne-miesiaczki. Natomiast zespół napięcia przedmiesiączkowego można łagodzić odpowiednią dietą oraz suplementacją. O szczegółach dowie się Pani z tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-pms.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty