Dlaczego mam te silne bóle podczas okresu?

Witam, przez ostatnie dwa miesiące doskwierał mi ogromny ból podczas miesiączki. Nigdy wcześniej nie miałam tak silnych miesiączek. Zaczęło się od bardzo mocnego bólu brzucha. Nie mogłam się podnieść, bardzo mnie bolał. Wraz z miesiączką dostałam również rozwolnienia. Chciało mi się wymiotować, miałam odruchy wymiotne, bolała mnie głowa. A do tego również miałam uczucie raz zimna raz gorąca, przechodziły przeze mnie dreszcze. Nie mogłam z bólu iść. Za pierwszym razem ból obudził mnie w nocy, a kolejnym razem zaraz po wstaniu. Pomogło dopiero po godzinie, wtedy, gdy wzięłam 2 tabletki apap-u. Dlaczego tak jest? Co powinnam w takich sytuacjach robić? Proszę o pomoc. Kobieta, 18 lat

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niektóre kobiety od początku miesiączkowania skarżą się na wyjątkowo dokuczliwe dolegliwości – wówczas mówimy o pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu, które może nie być podyktowane żadną patologią narządu rodnego. Natomiast gdy bolesne skurcze macicy pojawiają się nagle i powtarzają w kolejnych cyklach, to zdecydowanie takie wtórne bolesne miesiączkowanie wymaga kontroli ginekologicznej.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/6-oznak-ze-z-twoim-okresem-jest-cos-nie-tak.

Wśród przyczyn opisywanych przez Panią dolegliwości może być: endometrioza, polipy macicy, PCOS czy mięśniaki. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczkowanie.

Proszę umówić się na wizytę do ginekologa – konieczne będzie badanie wziernikiem, a także USG przezpochwowe. To być może będzie wystarczające, by ustalić przyczynę bolesnych miesiączek.

O sposobach łagodzenia bólu menstruacyjnego może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/menstruacja-sposoby-na-bolesne-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.