Czy antydepresanty mają wpływ na bóle miesiączkowe?

Witam. Mam 18 lat i od kilku miesięcy biorę leki antydepresyjne (fluwoksamina) w maksymalnej już dawce. Chciałam zapytać, czy te leki mogą wpływać na bóle miesiączkowe? Od jakiegoś czasu pierwszy dzień miesiączki jest dla mnie tak bolesny, że zwijam się z bólu. Wcześniej nigdy nie miałam tak silnych skurczy i nie bolało tak bardzo. Czy to może mieć jakiś związek? Dodam, że nie byłam u ginekologa, zdarzyło się to kilka razy, ale jeżeli nic się nie zmieni pewnie się wybiorę.
KOBIETA, 18 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

antydepresanty raczej nie powinny mieć znacznego wpływu na miesiączkowanie. W razie potrzeby zawsze warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania danego leku, w której producent podaje wszelkie działania niepożądane, jakie mogą wystąpić na skutek zażywania danego preparatu.

Uważamy, że w pierwszej kolejności powinna jednak Pani zapisać się na wizytę do ginekologa, który po zbadaniu Pani będzie mógł powiedzieć coś więcej. Dalsze postępowanie będzie zależało od przyczyny tak bolesnych miesiączek.

Problem ten opisywaliśmy pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet,

https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwalczac-bole-menstruacyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.