Dlaczego mam te silne bóle podbrzusza w trakcie miesiączki?

Mam 40 lat nie rodziłam nie współżyje ostatnio. Od pewnego czasu mam silne bóle brzucha przez 1, 2 dni miesiączki. Dziś dzień 3 i nadal boli choć mniej. Lekarz nic nie znalazł. No-spa i paracetamol nie działają Jaki lek pomoze

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wiele kobiet cierpi z powodu bolesnego miesiączkowania. Silne bóle menstruacyjne mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwszy dotyczy młodych kobiet, ponieważ związany jest z rozpoczęciem miesiączkowania.

Drugi typ – wtórny – pojawia się po kilku latach miesiączkowania i wywołany jest jednostką chorobową. Wśród nich wyróżnić można endometriozę, mięśniaki macicy, polipy macicy, zaburzenia czynnościowe, hormonalne lub strukturalne narządu rodnego, a także niedoczynność tarczycy. Warto więc poszerzyć diagnostykę, aby mieć pewność, że bolesne miesiączkowanie nie idzie w parze z jakąś chorobą.

Jeśli zaś chodzi o leczenie bolesnych miesiączek, to najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty. No-spa i paracetamol nie są jedynymi lekami stosowanymi w przypadku bolesnych miesiączek. Ulgę pomogą przynieść także ibuprofen, naproksen, ketoprofen czy też kwas mefenamowy. Na zmniejszenie bólu miesiączkowego wpływają również tabletki antykoncepcyjne. Zachęcamy do przedyskutowania tego tematu z ginekologiem.

Temat bolesnych miesiączek został poruszony w naszym artykule pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.