Czy te bolesne miesiączki są normlane?

Dzień Dobry, Mam 20 i cierpie na bardzo bolesne miesiaczki.W pierwszym dniu mdleje,mam mdłości,jest mi strasznie gorąco a bóle brzucha są nie do wytrzymania.Nie jestem w stanie wstać z łóżka ani sie ruszyć.Do tego mam też dośc krepujący problem ponieważ w trakcie skurczów mam parcie bardzo silne na stolec a nie mogę iść do toalety z powodu osłabienia a mam wrażenia jakbym miała sie zaraz wypróżnić po prostu pod siebie.Czy to jest normalne?bo mnie to niepokoi.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić czy w Pani przypadku bolesne miesiączki podyktowane są fizjologią czy stanem patologicznym narządu rodnego, niemniej zdecydowanie wymaga to kontroli ginekologicznej.

Nie wspomina Pani czy takie miesiączki obserwuje Pani u siebie od samego początku oraz kiedy odbyła Pani wizytę u specjalisty. Są to istotne informacje, gdyż wskazują np. czy bóle menstruacyjne mają charakter pierwotny czy wtórny, natomiast tylko badanie ginekologiczne oraz USG TV są w stanie określić przyczynę bolesnych dolegliwości. Niekiedy lekarz zleca także badania hormonalne – proszę zapoznać się z wypowiedzią naszego eksperta pod tym adresem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bolesne-miesiaczki-uniemozliwiajace-funkcjonowanie.

Jeżeli chodzi o patologie w obrębie narządu rodnego, które mogą powodować silne bóle, to należą do nich: mięśniaki, stany zapalne przydatków i przymacic lub wady w budowie macicy. Czynnościowe przyczyny bywają nieco bardziej złożone i mogą wynikać np. z nadmiernej kurczliwości macicy czy zaburzeń hormonalnych, a nierzadko mieć podłoże psychiczne. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet.

Niezależnie od przyczyny bolesnych miesiączek, na pewno normą nie jest godzenie się na taki stan rzeczy – obecnie medycyna oferuje wiele sposobów na uporanie się z bólem, nawet w sytuacji gdy standardowe leki przeciwbólowe, to jest np. NLPZ nie dają sobie rady. O tym, co może być skuteczne z silnym bólem, przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/menstruacja-sposoby-na-bolesne-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.