Jak łagodzić bolesne miesiączki?

Od niedawna mam bardzo bolesne miesiączki pierwszego dnia. Wcześniej pierwszego dnia występowały u mnie wyłącznie silne bóle miesiączkowe, które był do zniesienia. Obecnie ten ból jest jeszcze bardziej intensywny, dodatkowo pojawią się objawy które u mnie nigdy wcześniej nie miałam w trakcie miesiączki. Mam zawroty głowy, mroczki przed oczami, czuję osłabienie jakbym miała zemdleć. Występują u mnie także silne niekontrolowane drgawki rąk i nóg. Czuję się tak słabo, że muszę się położyć na chłodnej powierzchni. Wiem, że bolesne miesiączki jak najbardziej występować u kobiet jednak moje objawy bardzo mnie niepokoją ponieważ nie sądzę, żeby to było normalne. Proszę uprzejmie o informację, co może przyczyną takiej zmiany jeżeli chodzi o miesiączkowanie . Jest podejrzenie że mogę mieć anemię. Czy to może być przyczyną takiej zmiany w miesiączkowaniu? Proszę też uprzejmie o informacje jakie są sprawdzone metody na łagodzenie tak bolesnych miesiączek.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Czy HTZ jest bezpieczna?

HTZ to hormonalna terapia zastępcza. Stosowana jest np. przy leczeniu menopauzy. Obejrzyj film i dowiedz się, czy HTZ jest bezpieczne. O terapii mówi prof. dr hab. Romuald Dębski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,
bolesne miesiączkowanie może mieć charakter pierwotny lub wtórny – w przypadku tej pierwszej sytuacji, często występuje u dziewcząt i młodych kobiet, zaś gdy pojawia się nagle, to jak najbardziej należy to sprawdzić. Więcej o bolesnym miesiączkowaniu, a także łagodzeniu dolegliwości w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwalczac-bole-menstruacyjne.
Przyczyny bolesnych menstruacji mogą mieć podłoże w stanach zapalnych dróg rodnych lub przewlekłych chorobach, takich jak endometrioza czy PCOS. Na pewno powinna Pani przede wszystkim udać się do specjalisty – badanie ginekologiczne oraz USG transwaginalne mogą pomóc w ustaleniu przyczyny bolesnych menstruacji. Inne możliwości to: mięśniaki oraz wady macicy, zwężenie kanału szyjki macicy, a także uwarunkowania hormonalne. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet.
Poza leczeniem objawowym, o którym decyduje ginekolog, takim jak leki przeciwbólowe na receptę, możliwe jest leczenie hormonalne oraz stosowanie środków o działaniu uspokajającym, a także zmiana diety i eliminacja z niej nadmiernych ilości soli, cukru oraz produktów wysokoprzetworzonych.
Z kolei anemia ma związek z obfitymi miesiączkami – zazwyczaj to one są jednym z symptomów niedokrwistości. Obfite menstruacje mogą również prowadzi do rozwoju niedokrwistości z niedoboru żelaza, zaś znaczna anemia może dawać objawy takie jak osłabienie, zmęczenie, bóle głowy – zwłaszcza w dni miesiączki. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-miesiaczka. Jeśli ma Pani podejrzenia anemii, proszę jak najszybciej wykonać badania kontrolne z oznaczeniem żelaza, ferrytyny i witaminy B12.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty