Dlaczego mam te objawy na początku miesiączki?

Witam, mam 27 lat, okresy mam systematyczne, od 2 lat co 3 okres tylko pierwszego dnia, przytrafiają mi się silne bóle brzucha, słabości, dwa razy zdążyło mi się z wymiotować. Byłam u Ginekolog i nic nie zdiagnozowała niepokojącego, co to może być? Gdzie się kierować z tym problemem, proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bolesne miesiączkowanie może mieć charakter pierwotny lub wtórny – w tym pierwszym przypadku zazwyczaj dotyczy młodych kobiet, miesiączkujących od niedawna i zazwyczaj ma charakter przemijający. Ból miesiączkowy o charakterze wtórnym z kolei wymaga diagnostyki, ponieważ oznacza, że wywoływany jest przez konkretne czynniki.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/6-oznak-ze-z-twoim-okresem-jest-cos-nie-tak.

Do najczęstszych źródeł pojawienia się wyjątkowo bolesnego miesiączkowania należą stany zapalne czy wady rozwojowe macicy. Niestety nie wspomina Pani, jakie kroki zostały podjęte przez ginekologa, u którego Pani była, niemniej badanie palpacyjne, wziernikowanie oraz USG przezpochwowe powinny wystarczyć, by dokonać oceny dróg i narządu rodnego. Jeżeli nie zostały wykryte nieprawidłowości, nie ma Pani powodu do obaw.

Proszę pamiętać, że również u zdrowej, regularnie miesiączkującej kobiety dolegliwości bólowe mogą być nasilone, a wymioty, mdłości, bóle głowy czy osłabienie w pierwszych 3 dniach cyklu menstruacyjnego nie są niczym niecodziennym. Odpowiedzialne za to są prostaglandyny, a ich wydzielanie to naturalny, fizjologiczny proces.

Być może pomocny okaże się ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/5-sprawdzonych-sposobow-na-dolegliwosci-miesiaczkowe.

Jeżeli jednak ból miesiączkowy uniemożliwia normalne funkcjonowanie, może Pani zwrócić się do ginekologa, by przepisał Pani tabletki antykoncepcyjne. Polecane są nie tylko kobietom, które chcą uniknąć ciąży, ale także tym, które borykają się z bolesnymi, długimi czy obfitymi miesiączkami.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczkowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.