Czy te bóle ud podczas miesiączki są normalne?

witam Mam 23 lata i zawsze 3 dnia miesiączki występuje u mnie silny ból brzucha, który promieniuje do ud. Słychać też skurcze w żołądku i pojawia się potrzeba wypróżnienia. Dodam też, że często miesiączki spóźniają mi się o 3-4 dni. Ciężko mi funkcjonować normalnie z tym, a nie chce też brać tabletek przeciwbólowych. Czy te bóle ud są normalne? Jak mogłabym to złagodzić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości miesiączkowe – ich długość, charakter, natężenie – są zmienne osobniczo. Można powiedzieć, że każda kobieta przeżywa menstruację inaczej. Oczywiście niekiedy dolegliwości te są tak silne, że wskazane są konsultacje ginekologiczne, ponieważ bóle miesiączkowe o charakterze wtórnym (czyli pojawiające się nagle, na pewnym etapie życia) mogą wskazywać na różnego rodzaju schorzenia lub zaburzenia.

Trudno powiedzieć, czy u Pani bóle ud w trakcie miesiączki są fizjologiczne, ale na pewno warto umówić się na wizytę do specjalisty – bóle promieniujące np. do lędźwi, do krzyża, pośladków czy ud, wzdęcia, biegunki czy wymioty mogą wskazywać na endometriozę.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat tej choroby odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza-objawy-leczenie-ciaza-rozmowa-z-ginekologiem-dr-mariuszem-piatkowskim.

Oczywiście, nawet jeżeli dolegliwości, które Pani opisuje są osobniczą cechą organizmu, to nie znaczy, że musi je Pani akceptować. Wśród metod łagodzenia bólu miesiączkowego znajdują się ćwiczenia fizyczne, leki rozkurczowe, a ginekolog może przepisać tabletki antykoncepcyjne, które normują cykl miesiączkowy oraz niwelują dolegliwości związane z okresem.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/6-oznak-ze-z-twoim-okresem-jest-cos-nie-tak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.