Dlaczego mam tyle skrzepów podczas miesiączki?

Dzień dobry, Od lat moje miesiączki trwają 6-7 dni, są bardzo obfite, bardzo bolesne a przy tym drugi dzień okresu jest pełen bardo dużych skrzepów, takich że czasami w dwie minuty zapełniają całą podpaske i takie krwotoki skrzepowe występują cały drugi dzień, czasem jest tak że zmienię podpaskę i za chwilę ponownie muszę to zrobić, bo czuję jak te skrzepy się "wydostają". Trzeci dzień też jest pełen dużych skrzepów, ale jest ich o połowęniej niż w drugim dniu niż w drugim dniu. Co może być przyczyną takich dużych skrzepów i bólu, na który czasem na działają tabletki? Proszę o poradę. Pozdrawiam,

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niekiedy obecność skrzepów krwi podczas menstruacji jest cechą osobniczą, jednak gdy dodatkowo towarzyszą Pani obfite krwawienia oraz dolegliwości bólowe, to z pewnością należy to skonsultować z ginekologiem, ponieważ istnieje szereg chorób oraz nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego, które mogą dawać takie objawy.

Szczególnie obfite krwawienie jest niepokojące, gdyż może świadczyć m.in. o polipach macicy bądź mięśniakach i torbielach. O mięśniakach dowie się Pani więcej z tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-objawy-rodzaje-leczenie, natomiast tutaj szczegółowe informacje dotyczące torbieli: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika.

Mniej oczywiste jest tyłozgięcie macicy, które nie jest chorobą, ale niestety może manifestować się szeregiem dolegliwości. Również endometrioza daje podobne objawy do tych opisanych przez Panią i to już jest poważne schorzenie wymagające leczenia hormonalnego. Być może zechce Pani dowiedzieć się więcej: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-endometrioza.

Jest również prawdopodobne, że taka postać menstruacji jest podyktowana fizjologią i nie ma Pani podstaw do obaw, niemniej powinien Panią zbadać specjalista. Zachęcam do lektury sugestii naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-skrzepy-wydostajace-sie-wraz-z-krwia-podczas-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.