Dlaczego krew miesiączkowa tak wygląda?

Nietypowy okres z tkanką Dzień dobry, mam 21lat. W rodzinie była endometrioza i problemy z estrogenem, ja okres od dwóch lat miałam ładny- bez skrzepów, bez boleści; wcześniej (w wieku 11-16lat) miałam okresy z silnymi bólami i skrzepami. Jestem osobą aktywną seksualnie od sześciu lat, od roku bez zabezpieczenia. Sytuacja która mnie zaniepokoiła: Przed okresem miałam dwa dni plamienia, okres przyszedł rano bardzo gwałtownie. Po przebudzeniu zaczął mnie strasznie boleć brzuch, weszłam do wanny i wzięłam ciepły prysznic bo na okres zawsze mi to pomagało, krew była bardziej gęsta i ciemna niż zwykle, było bardzo dużo skrzepów i (to co mnie zaniepokoiło) wyleciał ze mnie pasek różowej pomarszczonej "skóry" cieńki kwadracik (tak na oko 1na3cm ) Bardzo bym prosiła o odpowiedź co to może być, czy to mogło być coś groźnego?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, zazwyczaj plamienie przed miesiączką i skrzepy podczas jej występowania nie są niczym niepokojącym oczywiście. Gdyby te drugie pojawiały się podczas każdego krwawienia i były bardzo obfite, należy zgłosić się do lekarza ginekologa, w celu sprawdzenia, czy nie są one objawem choroby, np. mięśniaków.

Kawałek “skóry”, który zauważyła Pani w trakcie krwawienia, jest najprawdopodobniej większym skupiskiem komórek błony śluzowej, złuszczającej się podczas miesiączki, jest ona usuwana wraz z krwią, to również nie stanowi powodów do zmartwień, ponieważ to zjawisko fizjologiczne.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-okresu-miesiaczka-objawy-pierwszej-miesiaczki-pms

https://portal.abczdrowie.pl/menstruacja-najwazniejsze-informacje

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.