Dlaczego moje miesiączki się tak zmieniają?

Witam, nie wiem do końca co mam robić a ostatnio pojawiły się u mnie delikatne anomalie powiązane z miesiączką. Zazwyczaj moja menstruacja przebiegała tak samo, ból, krwawienie itp. Moja poprzednia miesiączka przyprawiła mnie o nie mały strach gdyż zauważyłam skrzepy które były wielkości połowy mojego kciuka, teraz przyszedł kolejny czas na okres... Nie było widać jego klasycznych symptomów czyli bólu w piersiach i w podbrzuszu. Oprócz tego pojawił się śluz taki jak momencie owulacji, okres się pojawił ale skąpy, trochę bolesny i nie było w nim za wiele skrzepów ale tak owe się pojawiły. Na początku też był śluz, teraz jest jego drugi dzień, okres już się kończy a wydzielina znów się pojawiła. Jestem bardzo zaniepokojona. Mam 19 lat, miesiączki już miałam regularnie i nigdy nie było takich sytuacji. Martwię się o mój stan zdrowia gdyż kilka kobiet w tym moja mama miała problemy związane z kobiecym układem rozrodczym i przechodziły one zabiegi.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

powinna Pani udać się na wizytę kontrolną do ginekologa. Tylko po zbadaniu Pani będzie można powiedzieć coś więcej.

Cykle miesiączkowe nie zawsze są takie same. W trakcie menstruacji mogą pojawiać się skrzepy. Choć nie muszą one zwiastować niczego niepokojącego, to mogą również być symptomem świadczącym o endometriozie, torbieli na jajniku, mięśniakach macicy, polipach lub zaburzeniach hormonalnych. Wszystkie te schorzenia diagnozuje się jednak na podstawie badań ginekologicznych, więc jedynym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-skrzepy-wydostajace-sie-wraz-z-krwia-podczas-miesiaczki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-skrzepy-zamiast-okresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-sa-duze-skrzepy-podczas-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.