Czy taki rodzaj miesiączki świadczy o jakiejś chorobie?

Dzień dobry, mam 23 lata. Miesiączkuje od 10 lat. Podczas okresu zaobserwowałam u siebie ciemno czerwoną krew i małe czerwone kropki, swą strukturą przypominające ziarnka piachu. Czy to świadczy o chorobie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, bardzo istotne jest obserwowanie wydzieliny podczas menstruacji, bo wiele mówi ona o stanie naszego zdrowia. Krew ciemna, czasem nawet brązowa, z drobinkami skrzepów, świadczy o oczyszczaniu macicy i tym, że kawałki jej błony śluzowej długo zalegały. Oczywiście warto byłoby wykonać badanie poziomu hormonów, ponieważ skrzepy czasem mogą oznaczać pewne wahania hormonalne. Po więcej odsyłam do interesującego artykułu traktującego o odcieniach krwi menstruacyjnej: https://portal.abczdrowie.pl/co-o-twoim-zdrowiu-mowi-kolor-krwi-menstruacyjnej. Jeśli podczas kolejnej miesiączki znowu zauważy Pani, że odcień krwi odbiega od takiego, jaki zazwyczaj towarzyszy Pani menstruacji, warto skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem, który ewentualnie zadecyduje o diagnostyce. Zachęcam również do zapoznania się z sugestiami naszych specjalistów odnośnie problemów z krwią menstruacyjną: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-sie-dzieje-ze-moja-miesiaczka-ma-brudno-brazowy-kolor-polaczony-z-krwia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.