Czy te krwawienia to coś poważnego?

Mam 18lat i dostałam krwawienia w ciemniejszym odcieniu niż zwykle są tyg przed miesiączką czy jest to coś poważnego ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zmiana koloru, gęstości czy obfitości krwawienia menstruacyjnego jest zależna od wielu czynników. Zazwyczaj drobne odstępstwa od przyjętej przez kobietę normy nie świadczą o niczym niepokojącym. W Pani przypadku ciemniejsza krew może sugerować obecność starszych złogów błony śluzowej macicy – w takiej sytuacji ciemne krwawienie, a nawet obecność skrzepów poprzedza „normalną”, standardową wydzielinę, która może pojawić się po kilku dniach od rozpoczęcia menstruacji. Odsyłam do naszej infografiki, proszę się z nią zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/co-o-twoim-zdrowiu-mowi-kolor-krwi-menstruacyjnej.

Inne czynniki, które mogą wpływać na wystąpienie brązowej lub nawet czarnej wydzieliny to: odwodnienie organizmu lub niska aktywność fizyczna w danym cyklu.

Jeśli dobrze zrozumiałam, to martwi Panią również czas pojawienia się menstruacji – to jest tydzień wcześniej niż zazwyczaj. Może się tak zdarzyć nawet u kobiety, która miesiączkuje od wielu lat, a jej cykle funkcjonują z dużą regularnością. Incydentalne zaburzenie długości trwania cyklu nie świadczy o niczym niepokojącym. Jeżeli natomiast ta sytuacja się powtórzy, wówczas powinna Pani zgłosić się do ginekologa – warto zweryfikować taki stan rzeczy poprzez USG transwaginalne oraz badania hormonalne. Być może odpowiedź naszego eksperta na to pytanie Panią dodatkowo uspokoi: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/za-wczesny-okres.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.