Co znaczy to krwawienie w 18 dniu cyklu?

Mam 34 lata. Wszystkie cykle menstruacyjne przebiegały prawidłowo i były regularne co 28 dni. Staramy się z mężem o drugie dziecko ale jak dotąd się nie udało. Aktualnie pojawiło się krwawienie menstruacyjne w 18 dniu cyklu. Co może być przyczyną

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli jest to 18. dzień cyklu, to prawdopodobnie to nie krwawienie menstruacyjne, a plamienie acykliczne.

Plamienia śródcykliczne mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne – najczęściej jest to niedomoga lutealna, która również może odbijać się negatywnie na próbach zajścia w ciążę. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-plamien-po-18-22-dniu-cyklu.

Z kolei naturalne, nie wskazujące na patologie krwawienia, pozostające bez związku z menstruacją również mogą się zdarzać. Jeżeli cykle są regularne i trwają 28 dni, to najczęściej koło 14. dnia cyklu może pojawić się krwawienie owulacyjne, a w przypadku gdy dojdzie do zapłodnienia – koło 21. dnia cyklu – plamienie implantacyjne. O nim przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne.

Proszę obserwować swój organizm i jego reakcje – jeżeli takie krwawienia będą nawracać, to zdecydowanie nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa. Niepokojące krwawienia i plamienia mogą również wskazywać na nadżerki, urazy szyjki macicy, a nawet nowotwory.

Stąd prawdopodobnie konieczne będą badania – palpacyjne, USG TV, a także badania z krwi na oznaczenie poziomu hormonów płciowych. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.