Czy takie krwawienie może mieć z związek z koronawirusem?

Witam, obecnie przechodzę covid, wynik wyszedł pozytywny. Czuje się dobrze, zauważyłam tylko że od wczoraj tj sobota zaczęłam krwawic z pochwy - kolor brunatny. To nie jest miesiączka. W związku z tym moje pytanie czy ma to jakieś powiązanie z covid? Z góry dziękuję za odpowiedź Dominika P.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, raczej nie – dotychczas żadne badania nie wskazują, żeby covid-19 powodował zaburzenia funkcjonowania układu rozrodczego czy zaburzenia hormonalne skutkujące plamieniami acyklicznymi.

Być może ten artykuł rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/amerykanie-dopisali-do-oficjalnej-listy-trzy-kolejne-objawy-koronawirusa-anglicy-protestuja.

Natomiast tego typu plamienia mogą mieć wiele przyczyn, poczynając od niedomogi lutealnej, przez infekcje i nadżerki, aż po choroby takie jak endometrioza czy PCOS.

Jeżeli plamienie ma miejsce w połowie cyklu, to może mieć związek ze spadkiem poziomu estrogenów – zjawiskiem naturalnym dla okresu owulacji. Pojawia się także wskutek niewystarczającej produkcji progesteronu i wówczas nazywa się takie zaburzenie niedomogą lutealną.

O tym oraz pozostałych przyczynach brunatnych krwawień z pochwy przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.