Czy to plamienie przejdzie?

Witam Tydzień temu skończył mi się okres i po kilku dniach znowu dostałam (plamienia ) Czy to przejdzie (jeśli tak po jakim czasie) czy musze udać się do lekarza Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

plamienia acykliczne, czyli pojawiające się przed okresem lub po okresie, zazwyczaj nie są fizjologicznym stanem organizmu. Mogą się zdarzać w wyniku niewielkich zaburzeń hormonalnych – nawet spowodowanych stresem, infekcjami czy zażywaniem niektórych leków. Bywa jednak, że wskazują na poważniejszą przyczynę, taką jak niedomoga ciałka żółtego czy hiperprolaktynemia.

Brązowe plamienia z pochwy mogą również nie mieć związku z momentem w cyklu menstruacyjnym – jeśli pojawiają się zarówno przed okresem, jak i po okresie, to mogą wskazywać nie na zaburzenia gospodarki hormonalnej, ale na nadżerkę, a nawet polipy macicy.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/brazowa-wydzielina-z-pochwy-nadzerka-rak-szyjki-macicy-polipy-macicy.

Jeżeli jednak plamienia pojawiają się w terminie owulacji i mają postać skąpych krwawień z pochwy, to nie ma powodu do obaw – jest to naturalna reakcja organizmu na niewielki spadek estrogenów, skutkujący złuszczaniem błony śluzowej macicy.

Proszę zwrócić uwagę na to, w którym momencie cyklu pojawia się plamienie oraz jaki ma kolor, a także czy nie towarzyszą mu niepokojące symptomy (bóle podbrzusza lub bóle krzyżowe, przykry zapach wydzieliny z pochwy, podwyższona temperatura itp.). Jeżeli cokolwiek wzbudzi Pani niepokój lub gdy plamienie z pochwy pojawi się ponownie w kolejnym cyklu, wówczas nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.