Czy mam plamienie owulacyjne?

Witam, miesiączkuję regularnie od 4 lat. Ostatnio (ok.1 dzień przed owulacją) zauważyłam plamienie w kolorze brązowym. Stan aktualnie utrzymuje się od 5 dni. Nie doznaje żadnych objawów charakterystycznych dla okresu.Nie jestem aktywna seksualnie. Mam podwyższony poziom prolaktyny, ale nie wiem czy ma to związek. Nigdy nie miałam podobnej sytuacji, zaczyna mnie to niepokoić a wizytę u ginekologa mam za ponad miesiąc. Czy powinnam się martwić? Czy może to być plamienie okołoowulacyjne, nawet jak trwa dłużej niż 1-2dni?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak długotrwałe plamienia raczej nie są plamieniami owulacyjnymi, ale oczywiście mogą mieć związek z podwyższonym poziomem prolaktyny. Niestety nie wspomina Pani, jaki dokładnie poziom hormonu wskazały wyniki badań, natomiast przy hiperprolaktynemii mogą wystąpić nieregularne miesiączki, plamienia acykliczne czy cykle bezowulacyjne.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

Zazwyczaj problem ten pojawia się, gdy poziom prolaktyny przekracza 50 μg/ml, podczas gdy norma dopuszcza ok. 20 μg/ml. Czasami poziom powyżej 20 μg/ml nie wskazuje na żaden stan chorobowy i nie daje żadnych objawów, jednak gdy sięga 50 μg/ml i więcej, wówczas właśnie plamienia i zaburzenia miesiączkowania są częste. Może to oznaczać dalsze zaburzenia hormonalne – z plamieniami śródcyklicznymi związana jest niewydolność ciałka żółtego.

W związku z tym, zwłaszcza jeżeli plamienia mają charakter cykliczny, wskazana jest wizyta u ginekologa.

Więcej informacji na temat brązowych plamień z pochwy odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.