Czy to wypadanie włosów ma związek z koronawirusem?

Witam moja mama przeszla 2 miesiące temu koronawirusa. Teraz znacznie wypadają jej włosy czy to jest powód tego wirusa? Powikłania? Najwiecej wylatuje jej przy myciu głowy i czesaniu dziś podczas tej czynności był cały kłębek włosów. Teraz znajdujemy się w Holandii ale jak wrócimy do polski to od razu pójdziemy do lekarza. Poprostu chce jakiś porad. Chce jà uspokoić nawet gdy przejedzie ręka po włosach to pare jej wylatuje pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli wypadanie włosów pojawiło się bezpośrednio po zachorowaniu na covid-19, to jest bardzo prawdopodobne, że koronawirus ma związek z tą przypadłością. Choć nadal istnieje wiele niewiadomych w związku z nową chorobą, to wspomina się o tzw. łysieniu telogenowym jako bezpośredniej konsekwencji zainfekowania i ciężkiego przebiegu SARS-CoV-2. Proszę zapoznać się z tym materiałem, może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-jedna-na-cztery-osoby-ktore-przeszly-covid-19-skarzy-sie-na-masowe-wypadanie-wlosow.

Ten typ łysienia nie jest związany tylko z koronawirusem – pojawia się wskutek zaburzeń hormonalnych, różnego rodzaju infekcji – nie tylko wirusowych, a także silnego stresu. Gdy czynnik powodujący wydłużenie fazy spoczynku (telogenowej) włosa (w przypadku Pani mamy być może wirus) pojawia się jednorazowo, to łysienie powinno ustąpić po około 3 miesiącach. Szczegółowo tę kwestię omawia nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-telogenowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.