Czy mogę mieć niedomogę lutealną mając 31 lat?

Witam. Ostatnio miewam plamienia brązowa na kilka dni przed okresem. Nie mam żadnych innych objawów. Okres mam regularny 26-28 . Cierpię też na suchość pochwy. Dodam że leczę się na nerwice lękowa o nie wiem czy ona ma wpływ na moje plamienia? Czy może to niedomoga luteralna

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nerwica lękowa nie powoduje brązowych plamień przed okresem. Natomiast niedomoga lutealna (nazywana również niewydolnością ciałka żółtego) już tak.

Ponadto osoba cierpiąca na niedomogę lutealną miewa nasilone objawy zespołu napięcia miesiączkowego, obrzęki i dolegliwości bólowe w obrębie piersi, a jej cykl miesiączkowy może ulegać skróceniu bądź wydłużeniu. Niedomogę lutealną należy leczyć, gdyż powoduje ona problemy z zajściem w ciążę oraz poronienia na bardzo wczesnym etapie.

Brązowe plamienia przed miesiączką mogą być również związane z nadżerką szyjki macicy, polipami, stanami zapalnymi pochwy, mięśniakami macicy, endometriozą lub chorobami wenerycznymi. Proszę więc koniecznie udać się do ginekologa, który po zbadaniu Pani będzie mógł powiedzieć coś więcej.

Temat plamień przed okresem został poruszony w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-charakterystyka-owulacja-implantacja-objaw-choroby. Zachęcamy do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.