Co oznaczają te plamienia u 23-latki?

Witam mam pytanie, 16 września dostałam delikatne plamienie kolorze brązowym, 17 września też delikatne plamienie brązowe, i dziś plamienie delikatne brązowe złączone z krwią. Okres powinnam mieć 25 września, od pół roku tak mam. Owulacje miałam 11 września nie przyjmuj żadnych tabletek antykoncepcyjnych. Proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w wielu przypadkach plamienie przed menstruacją związane jest z niewydolnością ciałka żółtego, czyli tzw. niedomogą lutealną. Jest to sytuacja związana ze zbyt niskim poziomem progesteronu.

Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna. Plamienie przed okresem może sygnalizować pewne nieprawidłowości, takie jak nadżerka szyjki macicy, zapalenie przydatków, polipy macicy lub mięśniaki macicy. Skoro taki problem trwa już od dłuższego czasu, to proszę udać się do ginekologa i wykonać podstawowe badania, które pozwolą rozpocząć diagnostykę w tym kierunku.

Temat ten został szerzej opisany w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-charakterystyka-owulacja-implantacja-objaw-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.