Jak odróżnić plamienie od krwawienia między miesiączkami?

Witam serdecznie , chciałbym się dowiedzieć jak rozróżnić plamienie od krwawienia ( między miesiączkami )

Redakcja abcZdrowie

Witam, jest to różnica ilościowa, to znaczy plamienie ma charakter skąpej wydzieliny w kolorze jasnoróżowym lub brązowym, nie wymaga użycia podpaski czy tamponów – w przeciwieństwie do krwawienia, które występując śródcyklicznie, zawsze powinno być sygnałem alarmującym i wymagającym konsultacji ginekologicznej. Plamienie natomiast fizjologicznie może być symptomem owulacji i jako takie nie powinno być powodem do niepokoju. Jeżeli jednak ma przykry zapach lub nietypową barwę, wówczas również znamionuje konieczność zwrócenia się do specjalisty, bo może świadczyć o infekcji intymnej, zaburzeniach hormonalnych (np. niewydolności ciałka żółtego), ale także poważniejszych schorzeniach: enodometriozie czy mięśniakach macicy. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka.
W takich sytuacjach również może wystąpić krwawienie, chociaż ono może także świadczyć o przesunięciach w cyklu i wystąpieniu wcześniejszej menstruacji. Proszę także wziąć pod uwagę tzw. krwawienia kontaktowe – charakterystyczne m.in. dla różnego rodzaju zmian w obrębie dróg rodnych, pojawiające się np. po stosunku seksualnym. Więcej o plamieniach śródcyklicznych również w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-po-okresie-przyczyny-leczenie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.