Plamienie między miesiączkami w menopauzie

Dzień dobry, mam 48 lat, jestem kobietą. Zawsze miałam dość regularne miesiączki co 28-30 dni. Ostatnią miałam 22 lutego, a wczoraj zauważyłam lekkie plamienie (3 marca). Czy sytuacja taka może mieć związek z moim wiekiem (menopauza). Dodam, że około roku temu byłam u ginekologa na kontrolnej wizycie, nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plamienia między miesiączkami nie są charakterystyczne dla menopauzy. To niepokojący objaw, który wymaga wyjaśnienia. Istnieje wiele możliwych przyczyn takich dolegliwości.

Krwawienia między menstruacjami mogą być objawem mięśniaków macicy. To łagodne guzy zbudowane z nadmiernie dzielących się komórek mięśnia macicy. W tym przypadku plamieniom mogą towarzyszyć obfite, przedłużające się krwawienia miesiączkowe i bóle podbrzusza.
Plamienia mogą też wywołać polipy lub stany zapalne błony śluzowej macicy.
Czasami krwawienia międzymiesiączkowe towarzyszą cyklom bezowulacyjnym, niewydolności ciałka żółtego, otyłości, chorobom przewlekłym nerek tarczycy lub wątroby.
Przy takich dolegliwościach należy też wykluczyć nowotwór szyjki macicy jako przyczynę plamień. W tym celu wykonuje się badanie cytologiczne.

Powinna Pani udać się do lekarza ginekologa, który będzie mógł ustalić przyczynę plamienia.