Ciągnący się śluz z krwią

Witam, 6 marca dostałam miesiączkę, była normalna tzn. obfita.13 marca zacząłam plamić, uznałam to za koniec miesiączki. Jednak w następnych dniach z pochwy wydziela mi się ciągnący, "kisielowaty" śluz, a w nim jest jasnoczerwona krew. Jest już tak tydzień. Niedługo idę do lekarza, jednak martwią mnie te objawy. Jeszcze mam bóle podbrzusza i boli mi lewy jajnik. Co to może być? Mam 29 lat i 4 lata temu urodziłam dziecko. Nie sądzę, żebym mogła być w ciąży. Bardzo proszę o pilną poradę. Strasznie się martwię, że to może być rak szyjki macicy.

Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

Witam!

Obfite przedłużające się krwawienia rzeczywiście mogą być objawem raka szyjki macicy. W Pani przypadku to jednak mało prawdopodobna diagnoza. Niemniej jednak należy wykluczyć taką możliwość za pomocą dokładnego badania ginekologicznego i cytologii. Jeżeli wykonywała Pani regularnie badania cytologiczne (co 1-2 lata), ryzyko obecności raka jest znikome. W badaniach najpierw obserwuje się dysplazję, ewentualnie stan przedrakowy. Aby na podłożu dysplazji rozwinął się nowotwór, przeważnie musi upłynąć 3-10 lat.

Natomiast obfite, przedłużające się menstruacje, krwawienia międzymiesiączkowe i bóle w podbrzuszu są charakterystyczne dla mięśniaków macicy. To łagodne guzy

Normal

zbudowane z nadmiernie dzielących się komórek mięśnia macicy. Są dość powszechne i w znakomitej większości niegroźne.

Ponadto tego rodzaju krwawienia mogą występować przy polipach, przerostach oraz stanach zapalnych błony śluzowej macicy, przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej, cyklach bezowulacyjnych, niewydolności ciałka żółtego, zaburzeniach krzepnięcia krwi oraz chorobach ogólnoustrojowych.

Jednym słowem, wizyta u lekarza ginekologa jest konieczna, ale rak jest jedną z mniej prawdopodobnych przyczyn dolegliwości.