Obfite krwawienie a nowotwór dróg rodnych

Mam 50 lat. Rok temu cytologia była prawidłowa. 2 tygodnie po okresie zaczęłam obficie krwawić (krwawienie trwa już 16 dni). Podczas wizyty u ginekologa dowiedziałam się, że to może być nowotwór i lekarz zalecił łyżeczkowanie. Czy to możliwe, że cytologia nie wykazała stanu przedrakowego i w ciągu roku rak mógł się tak szybko rozwinąć? Pozdrawiam Alicja.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Jest bardzo mało prawdopodobne, że rozwinął się w tym czasie rak szyjki macicy mimo prawidłowego wyniku cytologii. Proszę jednak pamiętać, że np. rak błony śluzowej trzonu macicy może rozwijać się w lokalizacji niedostępnej badaniu cytologicznemu. Cytologia ma za zadanie wykrycie zmian przedrakowych w obrębie szyjki macicy i może nie dawać pozytywnego wyniku przy innych nowotworach złośliwych.