Dlaczego mam takie krwawienia z dróg rodnych w wieku 23 lat?

Witam, mam 23 lata, jestem po dwóch porodach siłami natury (5lat temu i rok temu), dzis będąc u ginekologa ponieważ chciałam założyć wkladke antykoncepcyjną, przy badaniu zaczęłam mocno krwawić przez co lekarz nie mógł pobrać badań, mowil ze mam jakies zmiany najprawdopodobniej Polipy. Mam nadżerkę, Moja mama miala raka macicy.. Proszę mi powiedzieć z czym to sie wiąże czy to krwawienie od tego? Co to znaczą te Polipy, dodam że miesiączki mam strasznie obfite :)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krwawienie kontaktowe podczas badania ginekologicznego może mieć wiele przyczyn – w Pani przypadku konieczne jest ustalenie jego przyczyny choćby z uwagi na obciążenie w wywiadzie (rak szyjki macicy u mamy). Być może zechce Pani zapoznać się z materiałem dotyczącym tego nowotworu: https://portal.abczdrowie.pl/rak-szyjki-macicy-podstawowe-informacje.

Krwawienie faktycznie może być wywołane polipami szyjki macicy, nadżerką, ale też stanem zapalnym, a także niestety nowotworem. By to ustalić, konieczne jest wykonanie cytologii oraz badania USG TV (transwaginalnego). Polipy, o które Pani pyta, są dość częstą zmianą pojawiającą się wskutek zaburzeń hormonalnych. Są łagodnymi zmianami w obrębie macicy, które jednak podlegają leczeniu, ponieważ w niektórych sytuacjach mogą ulec zezłośliwieniu. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/polipy-macicy-przyczyny-powstawania-objawy-leczenie.

Obfite miesiączki mogą mieć ścisły związek z nagłym pojawieniem się krwawienia podczas badania ginekologicznego – również mogą wynikać z występowania polipów, a nawet raka szyjki macicy. Choć oczywiście nie tylko – więcej przyczyn obfitego miesiączkowania w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zbyt-obfite-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.