Dlaczego mam krwotoczne miesiączki po ciążach?

Witam Mam 30 lat, 2 dzieci. Pojawiły się u mnie krwotoczne miesiączki z bardzo dużą ilością skrzepów, pierwszy taki okres miałam w styczniu, w lutym ok, potem marzec i kwiecień znowu i teraz kolejny. Byłam u lekarza, badania ginekologiczne, mięśniaki polipy brak. Wszystko ok. Ale problem nadal. Chcę iść jeszcze raz do lekarza, ale czy np. mogę zrobić już jakieś badania krwi? hormony? żeby było od razu może coś widać.. Proszę o info jakie badania mogę wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
często na takie miesiączki uskarżają się pacjentki z polipami lub mięśniakami macicy, endometriozą lub nowotworami w obrębie macicy lub jajników. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/zbyt-obfite-miesiaczki.
Jeżeli jednak badania ginekologiczne nie wykazały żadnych niepokojących zmian w obrębie dróg rodnych, to przyczyna obfitych, krwotocznych miesiączek może nie mieć bezpośredniego związku z problemem natury ginekologicznej. Mam tu na myśli np. niedoczynność tarczycy lub małopłytkowość. Trombocytopenia to skaza krwotoczna, w wyniku której odnotowuje się spadek liczby płytek krwi poniżej 150 tys./mm3. Jeśli jest Pani zainteresowana, to w naszym artykule dowie się Pani więcej o tym schorzeniu: https://portal.abczdrowie.pl/trombocytopenia. Być może warto wykonać morfologię z rozmazem z określeniem liczby wszystkich krwinek, a także poziom żelaza, ferrytyny, bilirubiny i witaminy B12. Jeżeli małopłytkowość zostanie wykluczona, warto wziąć pod uwagę zaburzenia pracy tarczycy – w tym celu, przy okazji wykonywania morfologii, warto oznaczyć poziom TSH, który powinien wskazać, czy ma Pani niedoczynność tarczycy. Normy TSH wynoszą 0,27-4,2 mj/l. Wynik powyżej górnej granicy normy będzie oznaczał niedoczynność tarczycy – wówczas zostanie Pani skierowana do endokrynologa, który zadecyduje o szerszej diagnostyce. Zachęcam również do zapoznania się z sugestią naszego eksperta – w odpowiedzi na pytanie internautki wymienia możliwe przyczyny krwawienia podczas menstruacji, ale także podpowiada, co może pomóc w złagodzeniu tej dolegliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-powstrzymac-obfite-krwawienie-miesiaczkowe.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.